Σχολικό Ημερολόγιο 2022 - 2023

Ο σύλλογος εκπαιδευτικών του σχολείου μας εύχεται στους μαθητές μας και στους γονείς τους καλή σχολική χρονιά!!!

Πρόγραμμα Επαναληπτικών εξετάσεων Σεπτεμβρίου 2023

Έτησια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας (έτος αναφοράς: 2022-2023).

Ανακοινώσεις με την λήξη του σχολικού έτους 2022-2023.

Πρόγραμμα γραπτών εξετάσεων, Ιουνίου 2023.

Πρόσκληση για την παρουσίαση των μαθητικών προγραμμάτων που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας, το σχολικό έτος 2022-2023.

Πολιτιστικό πρόγραμμα 2022 23
“Η Αποθήκη” ένα μουσικό αφηγηματικό έργο για τη φιλία
(Συντονιστής: Δημήτρης Μελλάς)

Το έργο περιλαμβάνει σύνθετο οπτικό-ακουστικό υλικό (ηχογραφημένο και εικονογραφημένο) και παρουσιάστηκε στις 29/5/2023 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου με ζωντανή συμμετοχή επί σκηνής, της ομάδας μαθητών/τριών που συμμετείχε στο πρόγραμμα. Στη βιντεοσκοπημένη παράσταση δεν διακρίνονται τα πρόσωπα των μαθητών/τριών για λόγους προστασίας προσωπικών δεδομένων.

Σύνδεσμοι:

https://youtu.be/XIZAOxFkM98 (το έργο ηχογραφημένο & εικονογραφημένο)

https://youtu.be/l665Oc1lPnM (βιντεοσκοπημένη παράσταση 29/5/2023)

Παρουσίαση - Απολογισμός εργασιών του "εκπαιδευτικού ομίλου Φυσικής" που πραγματοποιήθηκε το σχολικό έτος 2022-2023.

Δημιουργική Γραφή
Από τον Ελύτη στον Dylan

Τρεις καθηγητές του 1ου Γυμνασίου Κορυδαλλού συνεργάστηκαν με τα τρία τμήματα της Γ” τάξης του σχολείου μας. Λογοτεχνία, Αγγλικά και Καλλιτεχνικά υπήρξαν το πεδίο της διατμηματικής συνεργασίας. Στόχος η παραγωγή ποιημάτων από τις μαθήτριες και τους μαθητές, στηριγμένων στην ανάλυση και την αντιπαραβολή των δύο έργων, των δύο κορυφαίων δημιουργών.

Σύνδεσμος: Δημιουργική Γραφή

Στις 20/3/2023 (Εαρινή Ισημερία), ομάδες μαθητών-τριων μας της Β' Γυμνασίου, πραγματοποίησαν με επιτυχία, το Πείραμα του Ερατοσθένη, που αφορά την μέτρηση της ακτίνας της Γης.

Eratosthenis 2023

Ωρολόγιο πρόγραμμα τμημάτων

Ώρες μαθημάτων τηλεκπαίδευσης

Το νέο Δ.Σ. του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας.

Ώρες υποδοχής γονέων & κηδεμόνων 2022-2023

Ωράριο λειτουργίας τμημάτων 2022-2023

Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Έργου της Σχολικής Μονάδας 2021-2022

Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας του Σχολείου μας.

Εγγραφές, μετεγγραφές, φοίτηση και θέματα οργάνωσης της σχολικής ζωής στα σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Ενδοσχολική Βία (Πρόληψη-Αντιμετώπιση)

Χρήσιμες πληροφορίες από το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη.

Οδηγίες από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) για τους Γονείς και Κηδεμόνες των μαθητών μας.

Οδηγίες από την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος(Ελληνική Αστυνομία).

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΓΟΝΕΩΝ, ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ

Οδηγίες και συμβουλές για τη χρήση των κοινωνικών δικτύων από το Ελληνικό κέντρο ασφαλούς διαδικτύου (SaferInternet4kids).

Κανονισμός λειτουργίας Μαθητικών Κοινοτήτων