Σχολικό ημερολόγιο 2019-2020

Kalo Pasxa

Στις 27-2-2020 το σχολείο μας επισκέφθηκε το Αστεροσκοπείο Αθηνών στο Θησείο, όπου ξεναγηθήκαμε στους χώρους του.

Asteroskopio Thisio

Στις 19-2-2020 στο πλαίσιο του προγράμματος "Στα ίχνη του Καποδίστρια" με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τις Α. Στασινοπούλου και Μ. Μποβολή, τα παιδιά που συμμετέχουν στο πρόγραμμα επισκέφθηκαν το Εθνικό-Ιστορικό μουσείο.

Ethniko Istoriko

Στις 22-1-2020 με τους μαθητές της Β' τάξης, επισκεφθήκαμε το 'Ιδρυμα Ευγενίδου όπου παρακολουθήσαμε επίδειξη πειραμάτων Βιολογίας αλλά και την διαδραστική έκθεση "Επιστήμη και Τεχνολογία".

Evgenidio

Στις 22-1-2020 οι μαθητές της Γ' τάξης, ενημερώθηκαν από στέλεχος της Διώξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος σχετικά με την Ασφαλή Πλοήγηση στο Διαδίκτυο όπως και στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης. Παρόντες ήταν επίσης ο ψυχολόγος του Δήμου Κορυδαλλού Κος Α. Σπυρόπουλος και η κοινωνική λειτουργός της Τ.Ο.Μ.Υ του Κορυδαλλού Κα Δ. Φιλιππίδου.

enim ilektr egklim

Ευχές από τον σύλλογο διδαδσκόντων του σχολείου μας.

Εορτή Χριστουγέννων στο σχολείο μας.

Xristougenna 2019

Εναλλακτικό Χριστουγεννιάτικο δένδρο από τους μαθητές-τριες της Γ΄ Γυμνασίου με την βοήθεια των εκπαιδευτικών Ε. Μούκα και Μ. Συμεωνίδη.

Enallaktiko xristoug dendro

Στις 27-11-2019 το σχολείο μας, στο πλαίσιο των ημερήσιων περιπάτων, επισκεφθήκαμε την πόλη της Ελευσίνας όπου περιηγηθήκαμε στον αρχαιολογικό χώρο και κατόπιν είχαμε ελεύθερο χρόνο για βόλτα στην προκυμαία της πόλης.

Elefsina

Στις 25-11-2019 επισκέφθηκαν το σχολείο μας ο Κος Σπυρόπουλος Άγγελος, ψυχολόγος του δήμου Κορυδαλλού και η Κα Φιλιππίδου Δήμητρα, κοινωνική λειτουργός της 2ης ΤΟΜΥ του δήμου Κορυδαλλού όπου παρουσίασαν θέματα σχετικά με την επικοινωνία γονιών και παιδιών. Κατόπιν ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση με τους παρόντες γονείς και κηδεμόνες των μαθητών-τριών μας.

Synantisi psixologous

Στις 15-11-2019 είχαμε την εορτή της επετείου του Πολυτεχνείου, όπου μας επισκέφθηκαν από τον Σύνδεσμο Φυλακισθέντων και Εξορισθέντων Αντιστασιακών 1967-1974 (Σ.Φ.Ε.Α.) και μας μετέφεραν τις εμπειρίες τους, από τα γεγονότα της εποχής εκείνης.

polytexnio 2019

Ενημερωτική συνάντηση

Η Εορτή της Σημαίας στο σχολείο μας.

Simaia 2019

Επίσκεψη του σχολείου μας στο "ΜΠΛΟΚ 15" στο στρατόπεδο του Χαιδαρίου, στο πλαίσιο του εορτασμού της επετείου της "28ης Οκτωβρίου".

Xaidari

Το Διοικητικό συμβούλιο του συλλόγου γονέων & κηδεμόνων του σχολείου μας.

Ώρες υποδοχής των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών μας.