Σχολικό ημερολόγιο 2015-16

Οι Εγγραφές των μαθητών της Α τάξης θα γίνονται από Πέμπτη 23/06 έως Πέμπτη 30/06 και ώρα 09:00 - 13:00.

Το μόνο που χρειάζεται είναι μια φωτογραφία του μαθητή.

------------------------------------------

Την Τετάρτη 22/06 θα δοθούν οι Έλεγχοι των μαθητών του σχολείου μας στους γονείς και κηδεμόνες.

-------------------------------------------

Πρόγραμμα προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων Μαϊου-Ιουνίου 2016

--------------------------------------

Στις 11/5/2016 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, η εορτή λήξης του σχολικού έτους 2015-2016 με μεγάλη επιτυχία.

--------------------------------------

Από 14/4 -16/4 στο πλαίσιο των πολιτιστικών δραστηριοτήτων και πολιτιστικής έρευνας με θέμα "Πήλιο: αρμονική συμβίωση Θεών και ανθρώπων στο χώρο και στο χρόνο", πραγματοποιήθηκε η τριήμερη εκδρομή της Γ τάξης του σχολείου μας στο Πήλιο με μεγάλη επιτυχία. Η συμπεριφορά όλων των μαθητών ήταν άψογη. Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί κος Τσάνας, κα Μπαχτσαβάνη, κα Λάμπρου και κος Καλαμίτσης ευχαριστούν τους μαθητές αλλά και τους γονείς.

Pilio2016 1 Pilio2016 2 Pilio2016 3

-----------------------------------------

Στις 06/4/2016 η Β' τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε το Athens Science Festival στη Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων. Εκεί τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια διάλεξη για τον Ηλεκτρισμό και να περιηγηθούν στις διάφορες εκθέσεις που υπήρχαν στο χώρο.

Science Fest1 2016 Science Fest2 2016

--------------------------------------

Στις 17/03 μαθητές του σχολείου μας που μετέχουν στο Πολιτιστικό Πρόγραμμα "Η Τέχνη του Μεσοπολέμου: Ιούλιος Καϊμης" που πραγματοποιεί ο κος Καλαμίτσης επισκέφθηκαν την Πινακοθήκη Χ. Γκίκα.

----------------------------------------

Στις 09/03 και 16/03 η Γ τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε την Βουλή των Ελλήνων όπυ παρακολούθησε το πρόγραμμα "1974 : Η αποκατάσταση της Δημοκρατίας"

vouli 2016

----------------------------------------------

Στους Σχολικούς αγώνες που διοργάνωσε ο Δήμος Κορυδαλλού η ομάδα Μπάσκετ του σχολείου μας κατέκτησε την θέση.

Συγχαρητήρια στους μαθητές που μετείχαν στην ομάδα και στον κόουτς Υπ/ντή του σχολείου μας κο Νησιάγκα Σωτήριο.

basket1 2016 basket2 2016

--------------------------------------------

Στις 02/03 η Α τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε το Ναυτικό Μουσείο η Β τάξη την Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία (Ε.Μ.Υ.) και η Γ τάξη το Αστεροσκοπείο Αθηνών όπου ενημερώθηκαν για τις υπηρεσίες που προσφέρουν.

EMY1 EMY2 EMY3

Ευχές για τις γιορτές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς από τον σύλλογο διδασκόντων του σχολείου μας.

Την Τρίτη 10-11-2015 η Β' τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε το Αστεροσκοπείο Αθηνών, όπου ξεναγηθήκαμε στους χώρους του και μάθαμε για την ιστορία του.

Asteroskopio1 Asteroskopio3 Asteroskopio5

2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Εδώ και δύο χρόνια έχει θεσμοθετηθεί η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου να αφιερώνεται στον Σχολικό Αθλητισμό. Το Σχ. Έτος 2015 - 2016 είναι αφιερωμένη αυτή η ημέρα στα Ολυμπιακά Ιδεώδη. Σε αυτά τα πλαίσια την Δευτέρα 5/10/2015 στο σχολείο μας θα πραγματοποιηθεί ομιλία απο την κα Σταματάκου για τα Ολυμιακά Ιδεώδη, οι μαθητές θα συμμετάσχουν σε αγώνες σκυταλοδρομιών, μπάσκετ, βόλλευ,σκάκι και θα παρακολουθήσουν την κινηματογραφική ταινία "Οι δρόμοι της φωτιάς" στο αμφιθέατρο του σχολείου  μας.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Ο Δ/ντής του Σχολείου καλεί τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου μας σε ενημερωτική συνάντηση την Τετάρτη 30/09/2015 και ώρα 19:00 στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας.

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2015-16

Ο Αγιασμός στο σχολείο μας θα πραγματοποιηθεί την

Παρασκευή 11/09/2015 και ώρα 09:30

Θα δοθούν βιβλία στους μαθητές της Α και Β τάξης.