Σχολικό Ημερολόγιο 2014-15

Οι εγγραφές των μαθητών της Α τάξης θα πραγματοποιηθούν από την Τρίτη 23/06 έως την Τρίτη 30/06 και ώρα 09:00 - 12:00 με μία φωτογραφία του μαθητή

Οι έλεγχοι προόδου των μαθητών θα δοθούν στους γονείς και κηδεμόνες την Δευτέρα 22/06 και ώρα 11:00 έως 13:00

Τα αποτελέσματα επίδοσης των μαθητών θα ανακοινωθούν την Παρασκευή 19/06/2015 και ώρα 11:30

Η θεατρική παράσταση αναβάλλεται για την επόμενη εβδομάδα.

Η θεατρική ομάδα του σχολείου μας σας προσκαλεί την Τετάρτη 29/4/2015 στην θεατρική παράσταση "ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ..... ΑΛΛΙΩΣ".

Prosklisi

Το σχολείο μας θα συμμετάσχει στον πειραματικό διαγωνισμό Γυμνασίων στις Φυσικές Επιστήμες «Πειραματίζομαι και ανακαλύπτω 2015» με ομάδα μαθητών της Γ? τάξης, που θα πραγματοποιηθεί στο ΕΚΦΕ Νίκαιας, στις 6-5-2015.

Την Παρασκευή 24/04/2015 μαθητές της Β τάξης του σχολείου μας θα πραγματοποιήσουν διδακτική επίσκεψη στο Μνημείο του Ολοκαυτώματος στο πλαίσιο του προγράμματος "Λογοτεχνία και Ολοκαύτωμα" που συντονίζεται απο τον κο Καλαμίτση.

Την Παρασκευή 24/04/2015 μαθητές της Β τάξης του σχολείου μας θα πραγματοποιήσουν διδακτική επίσκεψη στο Αρχαίο Θέατρο της Σικυώνος που έχει "υιοθετηθεί" απο το σχολείο μας στο πλαίσιο του προγράμματος "Υιοθεσία του Αρχαίου Θεάτρου της Σικυώνος" που συντονίζεται απο την κα Στασινοπούλου και κο Συμεωνίδη.

Την Τετάρτη 04/05/2015 μαθητές του σχολείου μας που μετέχουν σε Project που οργανώνει η κα Βερούση θα πραγματοποιήσουν διδακτική επίσκεψη στο Χαμόγελο του Παιδιού για την μανητοφώνηση τραγουδιού.

Την Πέμπτη 19/03/2015 η Β τάξη του Σχολείου μας θα πραγματοποιήσει Διδακτική Επίσκεψη στο Athens Science Festival.

Την Τετάρτη 18/03/2015 η Α και Β τάξη τιυ σχολείου μας θα παρακολουθήσει ομιλία από το Χαμόγελο του Παιδιού με θέμα την "Ασφαλή Πλοήγηση στο Διαδίκτυο"

Την Δευτέρα 16/03/2015 ο Ψυχολόγος του Δήμου Κορυδαλλού κος Σπυρόπουλος Άγγελος επισκέφθηκε το σχολείο μας, στα πλαίσια της Ημέρας για την Αντιμετώπιση της Ενδοσχολικής Βίας και μίλησε σε μαθητές του σχολείου μας.

Την Παρασκευή 13/03/2015 και ώρα 12:00 θα δοθούν στους Γονείς και Κηδεμόνες οι έλεγχοι προόδου Β τριμήνου των μαθητών του σχολείου μας.Episk. sti vuli

Την Δευτέρα 09/03/2015 η Γ τάξη του Σχολείου μας πραγματοπoίησε Διδακτική Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων για την παρακολούθηση του προγράμματος "Η αποκατάσταση της Δημοκρατίας" στα πλαίσια του Πολιτιστικού προγράμματος που συντονίζεται από τις κα Σιδηροπούλου και κα Σταματάκου "Διαβάζω, ενημερώνομαι, μαθαίνω να κρίνω".

Episk. sti vuli

Την Παρασκευή 06/03/2015 το Σχολείο μας θα πραγματοποιήσει την Ημερήσια εκδρομή του Σχ. Έτους στο Χιονοδρομικό Κέντρο Μαινάλου και στην Βυτίνα.

Την Τετάρτη 12/11/2014 ο Ψυχολόγος του Δήμου Κορυδαλλού κος Σπυρόπουλος Άγγελος στα πλαίσια του Πολιτιστικού Προγράμματος "Διαβάζω, ενημερώνομαι, μαθαίνω και κρίνω" που συντονίζεται από τις καθηγήτριες κα Σιδηροπούλου και κα Σταματάκου μίλησε σε μαθητές της Γ τάξης του σχολείου μας με θέμα τη διαφορετικότητα, το ρατσισμό και τη σχολική βία.

Την Τρίτη 2/12/2014 πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας, ομιλία από το Κέντρο Οικογενειακού Προγραμματισμού του Γενικού Νοσοκομείου Νίκαιας - Πειραιά, με θέματα την αντισύλληψη και την πρόληψη από τα Σ.Μ.Ν. στους μαθητές της Γ τάξης.

Την Δευτέρα 8/12/2014 πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας, στα πλαίσια του προγράμματος "Υιοθεσία  του Αρχαίου Θεάτρου Σικυώνας" το οποίο συντονίζεται απο τους καθηγητές, κα Στασινοπούλου Αφροδίτη και κο Συμεωνίδη Μιλτιάδη, ομιλία από τον πρόεδρο του σωματείου "Διάζωμα" κο Μπένο Σταύρο (πρ. Υπουργό Πολιτισμού) στους μαθητές της Β τάξης.

Την Παρασκευή και ώρα 12:00 θα δοθούν στους Γονείς και Κηδεμόνες οι έλεγχοι προόδου Α τριμήνου των μαθητών του σχολείου μας.