Το 1ο Γυμνάσιο Κορυδαλλού - « Αντώνης Σαμαράκης», αποτέλεσε συγκερασμό των Γυμνασίων, «9ο Γυμνάσιο - Αντώνης Σαμαράκης» και «1ο Γυμνάσιο Κορυδαλλού».

Το 1ο ήταν το αρχαιότερο και κάποτε μοναδικό γυμνάσιο του Κορυδαλλού. Το 9ο Γυμνάσιο πρωτολειτούργησε το σχολικό έτος 1986-87 και στεγάστηκε σε νεόκτιστο τότε κτίριο, στην γωνία των οδών Χειμάρας και Μικράς Ασίας, στην περιοχή των 88 στρεμμάτων, που, όπως είναι γνωστό στους κατοίκους του Κορυδαλλού, απλώνονταν γύρω από τις φυλακές Κορυδαλλού. Λειτουργούσε με εναλλάξ πρωινό ? απογευματινό ωράριο με το 7ο Γυμνάσιο Κορυδαλλού.

Το σχολικό έτος 1998-99 τέθηκε πρόταση από τον τότε διευθυντή, Κο Σωτηρίου Χαράλαμπο, στο Σύλλογο διδασκόντων, να τεθεί προσθήκη στην ονομασία του Σχολείου με το όνομα ενός εξέχοντος από το λογοτεχνικό, καλλιτεχνικό ή ιστορικό χώρο, προσώπου. Η πρόταση έγινε δεκτή κατ? αρχήν από το Σύλλογο. Έγιναν διάφορες τοποθετήσεις και επικράτησε η άποψη να γίνει επιλογή ενός ζώντος ανθρώπου, ο οποίος θα μπορούσε να ερωτηθεί και αν απεδέχετο να «βαφτίσει» το σχολείο με το όνομά του, ενώ θα μπορούσε και να είναι παρών στην ακολουθούσα τελετή ονομασίας. Έτσι θα εξασφαλιζόταν και μία στενότερη επαφή με τους μαθητές του Σχολείου.

Στο τέλος υπερψηφίστηκε η επιλογή του Αντώνη Σαμαράκη, του μεγάλου λογοτέχνη και ανθρωπιστή. Ακολούθησαν οι κατάλληλες ενέργειες από το Διευθυντή και ο Αντώνης Σαμαράκης αποδέχτηκε να «δώσει» το όνομά του στο Σχολείο.